O obecnej sytuacji w Iranie
Blog > Komentarze do wpisu
Iran znów zielony!


Bruno Morello

Dziś mija pierwsza rocznica powstania "zielonego ruchu" Irańczyków domagających się wolności oraz oddania im głosów, których im zabrano poprzez sfałszowanie wyników wyborów prezydenckich (12 czerwca 2009).

Od kilku dni wzmocnione są siły policji i Basidż na ulicach. Dzisiaj zostały one spotęgowane w obawie przed protestami ulicznymi. Opozycja początkowo zapraszała ludzi do udziału w marszu milczenia. Pomysł był popierany przez Mir Hosseina Musawi i Mehdi Karrubi. Jednak, gdy okazało się, że zgłoszenie tego zamiaru do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie ma najmniejszej szansy uzyskania formalnego pozwolenia, a także pojawiły się informacje, że reżim będzie chciał tłumić protesty z jego specyficzną surowością, liderzy opozycji odwołali marsz w obawie o życie protestujących.

Mimo odwołania jednak doszło do samozorganizowanych protestów w różnych miastach zwłaszcza w Teheranie. W niektórych punktach policja otworzyła ogień do demonstrantów. Według oficjalnych danych aresztowano kilkadziesiąt osób.

Warto dodać, że od kilku dni nocne protesty ponownie wróciły na dachy i balkony. Podczas nocnych protestów od godz. 22.00 do 22.30 ludzie z balkonów i dachów krzyczą hasła przeciw reżimowi. O ile protesty uliczne z bezwzględnością są tłumione, o tyle reżim wobec protestów nocnych jest bezradny.

Niżej przedstawiamy linki do relacji z dzisiejszych wydarzeń:

Relacje:

  • BBC
  • CNN,
  • Alarabia

Filmy:

  • Mobilizacja Policji i Basidż w Teheranie: 1, 2, 3, 4,
  • Protest na ulicach Teheranu: 1, 2, 3
  • Uniwersytet Teherański: 1
  • Uniwersytet Techniczny Szarif (Teheran): 1, 2, 3, 4 (starcia Basidż ze studentami), 5

 

sobota, 12 czerwca 2010, wolnyiran

Polecane wpisy

Komentarze
2010/07/29 16:19:19
Musawi potępił zachodnie sankcje przeciw Iranowi, napiszcie o tym, co na wakacjach jesteście że nowych notek nie ma?
-
wolnyiran
2010/08/05 19:01:06
WolnyIran nie jest blogiem wspierającym konkretnej osoby lub partii. Tu piszemy o uciskanym narodzie, który brew pozorom jest nam bliski i jego problemy w kontekście prawa człowieka są naszym wspólnym punktem. Pozdrawiamy.
Wolny Iran
ps: ostatnio nie dodawaliśmy nowych wątków. Jednak to nie oznacza, że pisać nie będziemy:)
Site Meter

Image and video hosting by TinyPic

Help and donate for Haiti