O obecnej sytuacji w Iranie
Blog > Komentarze do wpisu
Dzień przed zapowiedziane protesty, atak na Karrubi

Basidż oraz jego różne formacje ubrane po cywilnemu i wspierane przez policję, dzisiaj wieczorem po raz czwarty z rzędu zaatakowali dom Mehdi Karrubi (Karubi) jednego z kandydatów na fotel prezydenta w ubiegłorocznych wyborach. Ranni są jego ochroniarze, podpalona jest część jego domu, a atakujący użyli broni palnej oraz gazów łzawiących, (czytaj: AFP).

Karrubi stał się celem ataku, ponieważ zachęcał ludzi do udziału w demonstracjach w dniu jutrzejszym  w całym Iranie. Karrubi nie przestawał protestować przez cały czas, ujawniał dowody gwałtów, tortur i pobycia w więzieniach. Pisał listy otwarte do norodu, przedstawiając raport z pogwałcenie prawa człowieka na szeroką skalę. Pisał, także do Chamenei, krytykując jego postawę dyktatorską.

Co roku w ostatni piątek miesiąca Ramazanu reżim organizuje demonstracje propalestyńskie. Jednak ubiegłoroczne demonstracje przemieniły się w protesty uliczne przeciwko fałszerstwom wyborczym. Wszelkie zgromadzenia opozycji są zakazane, a więc takie okazje są cennym darem dla ludzi by wyjść na ulice i domagać się demokratycznych wyborów oraz wolności słowa. W obawie przed powtórzeniem się podobnej sytuacji, także w tym roku cała siła policji, Strażników Rewolucji oraz Basidż jest w stanie najwyższej gotowości. Główne hasło protestujących brzmi: "Ani dla Gazy, ani dla Libanu - oddam życie tylko dla Iranu"! (zobacz: ubiegłoroczne demonstracje).

Poniższy film: przedwczorajszy atak na dom Karrubiego >


 

czwartek, 02 września 2010, wolnyiran

Polecane wpisy

Komentarze
2010/09/03 14:17:45
Karrubi tak jawnie skrytykował Chameneiego i jeszcze chodzi po wolności? - za Chomeiniego byłoby to nie do pomyślenia, a nawet taka jawna krytyka w krajach typu Egipt czy Arabia Saudyjska miałaby dla krytykującego poważne konsekwencje, skąd więc ta pobłażliwość Ajatollahów? Czyżby opozycja stawała się coraz bardziej poważną siłą z którą mimo wszystko nawet Ajatollahowie muszą się liczyć?
Site Meter

Image and video hosting by TinyPic

Help and donate for Haiti