O obecnej sytuacji w Iranie
RSS
czwartek, 10 czerwca 2010
Lubiani ludzie Ahmadineżada

Wczoraj Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła kolejną rezolucję nakładającą sankcję na Iran w sprawie nuklearnej. W tym czasie Manuczehr Mottami, minister Spraw Zagranicznych w rządzie Ahmadineżada odbył wizytę do Irlandii. W Dublinie, gdzie spotkał się z dziennikarzami przerywali mu Irańczycy mieszkających w Dublinie z hasłem „precz z dyktaturą”. (czytaj: AP)

21:22, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 czerwca 2010
"Czwarty pożar Teheranu"

Czwart pożar Teheranu

Polecamy książkę Marka Kęskrawieckiego pt. "Czwarty pożar Teheranu".

Czwart pożar Teheranu to czerpiący z najlepszej tradycji reportaż literacki o kraju, który przez całe dziesięciolecia funkcjonował w obrębie czytelnego stereotypu: surowego brodatego mężczyzny i opatulonej w czador smutnej kobiety. Kraju, który nagle latem 2009 roku pokazał światu drugie oblicze - młode, zbuntowane, rzucające wyzwanie uzbrojonemu po zęby systemowi.

Marek Kęskrawiec pokazuje Iran, w którym cienka linia oddzielająca dozwolone od zabronionego jest w ciągłym ruchu. Gdzie serdeczność, gościnność i umiłowanie poezji sąsiadują z okrucieństwem i lękiem. Kraj przeciwieństw: tu młoda dziewczyna mknąc na rolkach przez osiedle Ewin zrzuca odważnie chustę z włosów, a kilometr dalej znajduje się więzienie, pod którym zrozpaczone matki czekają na wieści o swoich dzieciach. Na zakazanym cmentarzu Chawaran pod stopami gniją szczątki tysięcy „wrogów rewolucji", a po drugiej stronie miasta lśnią światła autostrad, apartamentowców, centrów handlowych, salonów piękności i parków, gdzie młodzież organizuje nielegalne koncerty hip-hopowe. Autor tłumaczy, dlaczego hojny dar od natury, potężne złoża gazu i ropy, stał się największym przekleństwem Iranu. Wyjaśnia, skąd w Irańczykach fascynacja Zachodem ale i żal oraz gniew, choćby za „Operację Ajax", zamach stanu zorganizowany przez CIA czy za pełne obojętności milczenie, kiedy Saddam Husajn zrzucał na Iran broń chemiczną.

Źródło

 

  • Spotkanie z Autorem w Klubie Podróźników w Warszawie: 11 czerwca (Piątek) o 19:00 (link)
Tagi: historia Iran
16:45, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 maja 2010
Kompromi-s(tacja)!

Ahmadineżad, Luiz Inácio Lula da Silna prezydent Brazylii oraz Recep Tayyip Erdogan prezydent Turcji podpisali „porozumienie” ws. wzbogacania uranu przez Iran. Porozumienie zakłada, że Iran dostarcza Turcji 1200 kg nisko wzbogaconego uranu, a w zamian otrzymuje 120 kg 20% wzbogaconego uranu. Rząd Ahmadineżada wcześniej zdecydowanie odrzucił podobne rozwiązania, uznając to za zdradę. (Czytaj: The Teheran tango, Economist).

Jednocześnie reżim uwolnił 25-letnią Francuzkę Clotilde Reiss, przetrzymywaną przez 10 miesięcy za udział w protestach powyborczych (film). Reiss w wyreżyserowanym procesie z udziałem wielu innych aresztowanych w trakcie protestów musiała przeczytać tekst podyktowany przez prokuraturę twierdząc, że popełniła największy błąd swojego życia i że, jest gotowa ponieść karę za swoje czyny.

W zamian, po 19 latach, Ali Wakili-Rad, główny zabójca ostatniego premiera przed rewolucją irańską z 1979r., Szapur Bachtiar, został uwolniony z więźnia w Paryżu i następnie odesłany do Teheranu (zdjęcia). Francja twierdzi, że to wydarzenie nie ma żadnego związku z uwolnieniem Clotide Reissa przez Iran! Bachtiar (Bakhtiar) to tylko jedna z kilkudziesięciu ofiar seryjnych morderstw wykonanych na liderów opozycji poza granicami kraju w latach 1990 przez agentów wywiadu reżimu.

Reżim ogłosił, że kolejnych 6 aresztowanych w protestach jest skazanych na karę śmierci. Nakaz wykonania kary dla jednej osoby jest już wydany.

Działaczka praw kobiet, Szadi Sadr znana w Polsce z ubiegłorocznej nagrody Lecha Wałęsy została skazana na 6 lat kary więzienia oraz 74 baty! Wraz z nią Mahbubeh Abbasgholi-Zadeh inna działaczka społeczno-poltyczna otrzymała karę 2,5 roku więzienia oraz 30 batów. Abbasgholi-Zadeh jest jednym z autorów akcji tzw. „milion podpisów”, mającej na celu likwidacj dyskryminacji prawnej w Iranie.

Mohsen Armin, rzecznik Organizacji Modżahedinów Rewolucji Islamskiej został aresztowany. Dwa tygodnie temu reżim ogłosił, iż organizacja ta wraz z Frontem Partycypacji są nielegalne. Organizacja ta, to główne filary frontu reformatorskiego, którego kojarzy się przede wszystkim z Mohammadem Chatami, byłym reformatorskim prezydentem Iranu w latach 1997-2005.

Po tym, jak MirHossein Musawi potępił wykonanie kary śmierci na więźniach politycznych, prokurator krajowy nazwał „poczynania” Musawi za „przestępstwo godne ukarania, jednak w odpowiednim czasie”. Reżim aresztował także, jego bliskiego współpracownika, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo Musawi, Ahmad Jazdanfar.

czwartek, 13 maja 2010
StrajkZdj.: Na cześć pamięci ofiar reżimu, zgromadzeni ludzie
na górze Awieh-Re podpalają wielkie ognisko, 12.05.2010.

 

W 15 miastach w Kordestanie (Kurdystan) województwie na zachodzie Iranu, dziś minął dzień pod znakiem strajku powszechnego.

W odpowiedzi na wykonanie kary śmierci na 5 więźniach politycznych pochodzących z tego województwa, bazary, szkoły oraz niektóre urzędy w centrum województwa Sanandadż (Sanandaj), a także w innych miastach były nieczynne. Dzień ten był ogłoszony jako dzień żałoby. Strajk został ogłoszony przez główne opozycyjne partie kurdyjskie, a akcja była wspierana przez inne ogólnokrajowe opozycyjne ugrupowania. Oddziały specjalne policji zostały skierowane z inne województwa do Kordestanu. Według niepotwierdzonych informacji w kilku miastach doszło do starć z nimi. Jest to największy strajk powszechny od ponad 30 lat w Iranie.

  • Zdjęcia: 1, 2, 3, 4, 5, 6
  • Filmy: 1, 2, 3
  • Relacja Radio Wolna Europa

 

wtorek, 11 maja 2010
Protesty po wykonaniu kary śmierci

Po wykonaniu kary śmierci na 5 więźniach politycznych oraz zapowiedzianym zgromadzeniu rodzin ofiar przy Uniwersytecie Teherańskim, wczoraj od rana siły policji i Basidż były w stanie gotowości przy bramie tej uczelni (film). Rodziny ofiar zmieniły miejsce zgromadzenia i spotkały się przy słynnym więzieniu Ewin, gdzie ich dzieci zostali stracone (film). Władza odmawia oddania ciał ofiar rodzinom pod pretekstem „względów bezpieczeństwa” i aresztowała niektórych członków rodzin.

Mir Hossein Musawi w swoim oświadczeniu ostro potępił „niejasność zarzutów, procesu oraz wyroków”. „ Czy takiej sprawiedliwości oczekiwaliśmy od władzy noszącej nazwę islamską?” pytał. Wskazywał na dziesiątki jawnych sytuacji w których skorumpowane osoby związane z władzą nie zostały nawet przesłuchane. Krytykował także hipokryzje władzy oraz brak jakiejkolwiek reakcji na obywatelskie skargi przeciw grupie nacisków wspieranych przez policję i Basidż, którzy aresztują, biją i mordują, tłumiąc pokojowe demonstracje.

Według adwokatów, władze więzienne próboway namówić ofiary na wystąpienie w telewizji, w ramach którego miały prosić najwyższego przywódcę państwa Alego Chamenei o „wybaczeniu”! Jednak odmówili, czego wynikiem było wykonanie kary śmierci.

Irańczycy mieszkający w USA, Anglii, Francji i Niemczech zorganizowali różne akcje protestacyjne (filmy: Paryż, Londyn).

Amnesty International, również potępił wykonanie kary śmierci. Według AI cały proces nie był wprowadzony w sposób sprawiedliwy, a straceni byli często torturowani.

Tymczasem, Ahmadineżad ponownie udał się z niezapowiedzianą wizytą na uczelnie wyższe, tym razem do Uniwersytetu Beheszti (Uniwersytet Narodowy) w Teheranie. Gdy tylko studenci dowiedzieli się o tym spontanicznie zorganizowali protesty. Protesty nabierały na sile, a w rezultacie spotkały się z ostrą reakcją Basidż. Część studentów została ranna lub aresztowana (film - CNN).

Z drugiej zaś strony, wyszedł na jaw raport szefa organizacji rządowej o nazwie „Inspekcja Krajowa” (odpowiednik NIK) o stanie korupcji w kraju. Raport rzekomo twierdzi, że poziom korupcji jest niespotykany wysoki i jego wzrost wynosi 27% w skali rocznej. Ostatni raport „Transparenty International” określa 168 miejsce dla Iranu pod rządami Ahmadineżada spośród 180 krajów objętych raportem, podkreślając spadek o 54 miejsca.

Film:
Farzad Kamangar (34 letni nauczyciel, powieszony w dn. 9.05.2010)
ze swoimi uczniami podczas wycieczki szkolnej w górach:

niedziela, 09 maja 2010
Lista zbrodni: o 5 więcej


zdj.: www.en-hrana.com

 

Dziś nad ranem, w „Dniu Matki” w Iranie, reżim wykonał karę śmierci na 5 młodych więźniach politycznych. Trzech z nich zostało skazanych na karę śmierci 18 miesięcy temu, podczas procesu trwającego prawie 6 minut!

Farzad Kamangar, Ali Hejdarian, Farhad Wakili, Szirin Alam-Houli oraz Mehdi Eslamian zostały powieszone o świcie w więzieniu Ewin w Teheranie. Oficjalna wersja zarzutów wobec nich: „udział w podłożeniach bomb w miejscach publicznych i rządowych”, hasła znane od lat, powtarzane za każdym razem identycznie. A tak na prawdę: na przykład, Farzad Kamangar był nauczycielem w małej szkole w Kamiaran w prowincji Kordestan. Został aresztowany, ponieważ próbował uczniom przekazać to, co wiedział o sytuacji w kraju i pisał co myślał na swoim blogu. Wiele organizacji zajmujących się prawami człowieka wcześniej domagały się uwolnienia Farzada.

Żaden z nich nie miał jawnego procesu. Żaden z adwokatów, a nawet rodziny nie zostały poinformowane o decyzji o wykonaniu kary.

Jedna z nich, Szirin Alam-Houli ostatnio potajemnie pisała list i poinformowała o torturach dokonanych w więzieniach. Pisała, że jest pod presją by się zgodzić na wywiad telewizyjny, w którym miała przekazać tekst przygotowany przez prokuraturę twierdząc, że dokonała strasznych rzeczy przeciw własnemu narodowi, była terrorystką, chciała zabić, podkładać bomby, … a teraz żałuje. Szirin za miesiąc miałaby 28 lat.

Na jutro zapowiedziane są protesty rodzin straconych oraz studentów przy głównej bramie Uniwersytetu Teherańskiego.

Tymczasem, świat jest mocno zajęty kwestią „nuklearną” Iranu (nie od dziś!), przemykając oko na ostre pogwałcenia praw człowieka.

Na zdj.: Farzad Kamangar ze swoimi uczniami.

 

23:20, wolnyiran
Link Komentarze (2) »
niedziela, 02 maja 2010
Święto (bez)pracy!

Rząd Ahmadineżada, który dzięki zamachowi stanu i fałszerstwom wyborczym prawie rok temu rozpoczął drugą kadencję dziś ma duże kłopoty także gospodarcze.

Od kilku miesięcy wiele zakładów produkcyjnych zaczęlo masowo zwalniać pracowników. Dotyczyło to zarówno dużych firm państwowych jak i mniejszych zakładów prywatnych. Przykładowo tylko w Asalouyeh, mieście położonym nad Zatoką Perską i znajdującym się na obrzeżach największego pola gazu naturalnego na świecie zwolniono dziesięć tyś. robotników. Zwolnienia, niezapłacone pensje, a także ponad 20% inflacja spowodowały, że protesty robotników nabierały coraz większej siły.

Wczoraj z okazji międzynarodowego dnia pracy robotnicy w Teheranie, Tabrizie, Szirazie, Kermanie, Isfahanie, Maszhadzie i kilku innych miastach wyruszyli na ulice. Dzień ten zbiegł się także z dniem nauczyciela. Związek Zawodowy Nauczycieli również zachęcał do protestów, gdyż od kilku miesięcy domaga się zmian w karcie nauczyciela oraz podwyższania pensji. Reżim aresztował 2 dni temu przewodniczącego związku oraz jego zastępcę.

Największe protesty miały miejsce w Teheranie przy gmachu Ministerstwa Pracy. Policja od rana była w stanie gotowości, a jej oddziały specjalne były obecne na ulicach na szeroką skalę. Sytuacja na ulicach powróciła do stanu sprzed kilku miesięcy. Doszło do starć, wiele osób zostało rannych. Aresztowano także niezidentyfikowaną liczbę demonstrantów. Kierowcy autobusów miejskich oraz taksówek przez kilka godzin strajkowali.

 

W tym samy czasie, Ahmadineżad udał się z niezapowiedzianą wizytą na Uniwersytet Teherański. Studenci, gdy dowiedzieli się o tym zorganizowali wielki protest i zablokowali bramy uczelni.

środa, 21 kwietnia 2010
Krótki czas, krótszy raport, ogromna liczba

Organizacja zajmująca się badaniem łamania praw człowieka w Iranie (Aktywiści Praw Człowieka) w swoim comiesięcznym raporcie ogłosili, iż w minionym miesiącu zarejestrowano 38879 przypadków łamania prawa człowieka w Iranie. Liczba ta dotyczy łamania praw wobec różnych grup społecznych i zawodowych m. in. robotników: 37519, studentów: 537 oraz działaczy społecznych i politycznych: 255. Zawiera on, także 34 wyroki kary śmierci lub jej wykonanie, 259 przypadków torturowania lub łamania praw więźniów, 7 zabójstw mieszkańców rejonów pogranicznych z krajami sąsiadującymi, 192 aresztowań lub represji wobec mniejszości narodowych lub religijnych. Raport podkreśla, że według oficjalnych danych 166 zakładów produkcyjnych zostało zamkniętych, a 37500 robotników zwolniono z pracy.

Tym czasem -na ironię, rząd Ahmadineżada złożył wniosek o przyjęcie Iranu do Rady Praw Człowieka ONZ! Szirin Ebadi, laureatka pokojowej nagrody Nobla oraz inni irańscy działacze prawa człowieka ostro zaprotestowali, domagając się od Ban Ki Moon, sekretarza generalnego ONZ przeciwdziałania.

czwartek, 15 kwietnia 2010
Kondolencja

Front Narodowy Iranu (Dżebhe-ie Melli-e Iran, pers.), wpływowa i zdelegalizowana opozycyjna partia w Iranie, skierowała list do Narodu Polskiego w sprawie tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy w Smoleńsku. Partia w liście podkreśla ważne znaczenie Solidarności dla Irańczyków walczących o wolności.

 

sobota, 03 kwietnia 2010
"Sizdah-Bedar" nad jeziorem Urmia

Zgodnie z staroirańską tradycją Święta Nowego Roku trwają 13 dni, a w trzynastym dniu ludzie wraz z rodzinami i bliskimi wybierają się na pikniki do pobliskich parków i ogrodów (Sizdah-Bedar, pers.). Tradycja nakazuje na wrzucenie do wody zielonego ziarna żyta, które było ozdobą domu przez cały okres świąt. W ten sposób należy oddać naturze jej zieleń hodowaną wcześniej w domu. Tego dnia obowiązuje także „prima trzynastki” notabene „prima aprilis”.

Z tej okazji ludzie w mieście Urmia w Województwie Zachodniego Azerbajdżanu i w odpowiedzi na apel różnych stowarzyszeń przyjaciół natury wybrali się nad jezioro Urmia by protestować przeciwko budowie mostów, które ich zdaniem spowodują wyschnięcie tego wielkiego wysoko słonego jeziora. Miał to być pokojowy protest w obronie środowiska naturalnego. Jednak władza odebrała te protesty w kontekście politycznym i skierowała tam oddziały specjalne policji. Doszło do starcia, tłum skandował hasła antyrządowe, a policja biła i aresztowała część uczestników.

Jezioro Urmia bezodpływowe, słone jezioro położone w północno-zachodnim Iranie na Wyżynie Armeńskiej położone jest na zmiennej powierzchni od 3,9 do 5,9 tysiąca km² i głębokości maksymalnej do 16 m przy wysokim zasoleniu do 23. Zawiera ono 102 wysepki i jest miejscem życia rzadkich gatunków zwierząt. Wynikiem zaniedbania władzy i niewłaściwemu wykorzystaniu jego zasobów, a także złej organizacji dopływów m. in. przez zbudowane mosty jest zagrożenie, że jezioro zmieni się na pustynię.

Zdj.: Jezioro Urmia przed i po ingerencji władzy w ostatnich lat:
Jezioro Urmia -przedJezioro Urmia -po

Tagi: Iran Noruz
16:09, wolnyiran
Link Komentarze (3) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Site Meter

Image and video hosting by TinyPic

Help and donate for Haiti