O obecnej sytuacji w Iranie
RSS
sobota, 20 marca 2010
Pamięć tych ...

W sobotę 20. marca o godz. 18.33 żegnamy zimę, a dokładnie w tym samym czasie Irańczycy przywitają Perski Nowy Rok wraz z nadejściem wiosny.

Jednak radość święta Nowego Roku nie będzie pukała do wszystkich drzwi w Iranie. Zamieszki powyborcze stłumione brutalnie przez władzę, która sfałszowała wyniki wyborów i w oczach większości Irańczyków jest nielegalna, pochłaniała dziesiątki ofiar. Zgodnie z perska tradycją Irańczycy odwiedzają groby swoich bliskich w ostatni czwartek każdego roku (na zdjęciu grób Nedy Agha-Soltan).

Także, tysiące więźniów politycznych spędza ten dzień za kratkami w miejscach, gdzie tortury są bezwzględnie i powszechnie praktykowane. Jednym z nich jest Aria Aramneżad młody wokalista, który został aresztowany w mieście Babol 2 miesięce temu za to... że śpiewał tę piosenkę(!):

 

czwartek, 18 marca 2010
"Solidarność"


Zdj.: Voice of America (VOA)

"Należy wesprzeć irańską opozycję tak jak pomagaliśmy Solidarności w Polsce w okresie zimnej wojny", pisze na łamach Washington Times Kim R. Holmes, były zastępca sekretarza stanu USA, obecnie wiceprezes w Heritage Foundation (Heritage.org), autor "Liberty's Best Hope: American Leadership for the 21st Century".

środa, 17 marca 2010
Czahar-Szanbeh Suri

Czahar-Szanbe Suri (czahar-szanbeh=środa, pers.) w  tym roku przemienił się na noc protestów ulicznych przeciwko reżimowi w Iranie w szerokiej i niespotykanej skali. Policja i Basidż od kilku dni są ponownie obecni na ulicach. W nocy doszło do starcia z nimi prawie w całym Iranie. Aresztowano wiele osób.

Zgodnie z perską tradycją opartą na staroperską religią zaratusztriańskiej w środę poprzedzającą wiosenne zrównanie dnia z nocą co roku na ulicach Iranu rozbłyskują niezliczone ogniska. Tradycja nakazuje, by przeskoczyć przez trzy ognia, zostawiając w nich kolejno złe myśli, złe słowa i złe czyny. Podczas tego festiwalu ognia ludzie tańczą i śpiewają. Czahar-shanbeh Suri jest zwiastunem perskiego nowego roku, który zaczyna się wraz z wiosną.

  • Relacje Guardian (na żywo)
  • Filmy:

Atak policji:

"Precz z dyktaturą":

Więcej >

czwartek, 11 marca 2010
Zielony taniec

W dn. 8 marca (Dzień Kobiet) perski zespół "Chorszid" czyli "Słońce" na znak protestu przeciw łamaniu praw człowieka oraz w obronie praw kobiet w Iranie zorganizował taniec uliczny przy wejściu do ambasady Islamskiej Republiki Iranu w Kanadzie. Wybrano tego typu "taniec" ponieważ to dziedzina sztuki, którą władza Iranu uznaje za "niemoralną" i jest zabroniona.

W samym Iranie w obawie przed demonstracjami w tym dniu wprowadzono policję na ulice w szerokiej skali. Ceremonie odbywały się w miejscach zamkniętych.

  • Kobiety w dzisiejszym Iranie: zdjęcia

 

16:41, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 marca 2010
Zielony i czarny

Niedługo za 12 dni, wraz z nadejściem wiosny Irańczycy będą obchodzić Nowruz, święto Nowego Roku perskiego. Władzy miasta Teheran odświeżają, więc krawężniki zmieniając ich kolory z "zielonego" na czarny!

Tak na marginesie trzeba dodać, że "zielony" to kolor opozycyjnego ruchu wolnościowego w Iranie.

Film z dn. 7.03.2010:

czwartek, 04 marca 2010
Kara Śmierci za rzucanie kamieniami

Valian

Sąd wyższej instancji w mieście Damghan, podtrzymała wyrok kary śmieci dla 20 letniego Mohammada Amina Walian. Jedyny zarzut wobec tego studenta to rzucanie kamieniami do policjantów podczas demonstracji w dniu Aszura. Nie ma żadnej podstawy prawnej do tak surowego wyroku, sąd i oskarżyciel (prokurator) opierają się na stanowisku jednego z prorządowych ajatollahów Makarem Szirazi wobec protestujących. Ajatollah ten, twierdził, iż ludzie, którzy demonstrowali w tym dniu przeciwko rządowi są wrogami islamu (tzw. „mohareb”) i  należy im się za to kara śmierci. Sąd przyjął to stanowisko za „fatwę”, która wskazuje na słuszność wydanego wyroku.

środa, 03 marca 2010
Google kontra reżimu kłamstw

W dniu rocznicy rewolucji irańskiej czyli 22 Bahman (11 lutego) opozycja przygotowała plan pt. „koń trojański”. Miał on polegać na obecności na Rondzie Wolności wraz ze zwolennikami reżimu, a rozpoczęcie protestów, gdy Ahmadineżad zacznie mówić. Plan się nie powiódł, ponieważ reżim wprowadził ogromną ilość członków Basidż z prowincji do Teheranu by zająć Rondo Wolności jeszcze o świcie oraz zmobilizował siły policji i esbeków w niespotykanej skali – mówi się o ok. 50 tyś. W czasie, gdy Ahmadineżad miał przemówienie do „narodu” wejście na Rondo było zamknięte, a boczne ulicy były wypełnione ludźmi czekającymi na jakiś „sygnał”, że czas zacząć protesty. Doszło do protestów i zamieszek, więc na innych ulicach (o tym: 1, 2). Aresztowano nawet ok. 20 tyś. ludzi, większości tylko po to by przeprowadzić rewizję osobistą.

Wieczorem Chamanei wydał oświadczenie i gratulował „narodowi” zwycięstwa nad „spiskowcami”. Telewizja irańska z kolei zaczęła świętować, że to już koniec, i że zieloni przegrali walkę!

Jednak radość ta zgasła 2 dni później, gdy Google udostępniły zdjęcia satelitarne z tego zgromadzenia. Na zdjęciach widać sznur autobusów wiozących ludzi z prowincji (zobacz, także filmy: 1, 2) i co gorsze dla reżimu widzimy jak wokół miejsca przemówienia Ahmadineżada zebrana jest zaledwie garstka ludzi a reszta Ronda Wolności jest prawie pusta! Wyszło na jaw także filmy i zdjęcia, które pokazywali, że zebrani na ulicach to w większości „zieloni” skandujących hasła antyrządowe(film). Zamilkła telewizja w tej sprawie, ucichł także Chamenei, bo Google ich wydały!

  • Więcej zdj.:1, 2, 3
  • Film na podstawie zdj. z Google Earth
15:54, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
sobota, 27 lutego 2010
O strażnikach rewolucji

Mohsen Sazegara
Zdj.: Mohsen Sazegara

Rozmowa Jacka Przybylskiego z Mohsenem Sazegara, irańskim politykiem na wygnaniu, bliskim współpracownikiem Chomeiniego, współzałożycielem Strażników Rewolucji i byłym dyrektorem Narodowego Radia Iranu zaraz po rewolucji: Rzeczpospolita >

 

  • Strona internetowa Mohsena Sazegara: http://www.sazegara.net
  • O Mohsenie Sazegara: wikipedia
środa, 24 lutego 2010
Atak na osiedle studenckie - 2

Jak wczoraj pisaliśmy, nad ranem dn. 15.06.2009 3 dni po wyborach prezydenckich w Iranie, protest studentów mieszkających na terenie kompleksu akademickiego Uniwersytetu Teheranskiego, w którym mieszka ok. 10000 studentów spotkał się z brutalnym atakiem sił policji i Basidż. Jednak wydarzenie to w mgle powyborczych zamieszek nie zostało zrelacjonowane w mediach. Dopiero 2 dni temu fragment filmu nagrywany na policyjnej kamerze został wyemitowany przez BBC, sekcja perska. Film jest drastyczny i pokazuje prawdziwe oblicze reżimu irańskiego.

Niżej przedstawiamy to nagranie z polskimi napisami.

 

- Oglądaj, także relacje CNN >

wtorek, 23 lutego 2010
Prawdziwe oblicze reżimu

Nad ranem dn. 15.06.2009 3 dni po wyborach prezydenckich w Iranie, protest studentów mieszkających na terenie kompleksu akademickiego Uniwersytetu Teheranskiego, w którym mieszka ok. 10000 studentów spotkał się z brutalnym atakiem sił policji i Basidż. Jednak wydarzenie to w mgle powyborczych zamieszek nie zostało zrelacjonowane w mediach. Dopiero wczoraj fragment filmu nagrywany na policyjnej kamerze został wyemitowany przez BBC, sekcja perska. Film jest drastyczny i pokazuje prawdziwe oblicze reżimu irańskiego.

 

Film w całości:

O tym:

  • Guardian
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Site Meter

Image and video hosting by TinyPic

Help and donate for Haiti