O obecnej sytuacji w Iranie
RSS
niedziela, 21 lutego 2010
Student, który protestował


Zdj.: Mohammad Jusef Raszidi pokazuje napisany własnoręczny transparent:
"Prezydncie faszyście, (nasza) politechnika to nie miejsce dla ciebie".

 

Mohammad Jusef Raszidi, jeden z najlepszych studentów Wydziału Budowy Statków Politechniki Tehreńskiej (Uniwersytet Techniczny Amir-Kabir), jeszcze przed wyborami prezydenckimi w czerwcu, podczas przemówienia Ahmadineżada do studentów na tej uczelni wstawał i pokazywał ten transparent: "Prezydncie faszyście, (nasza) politechnika to nie miejsce dla ciebie". Po wyborach był aktywnym działaczem opozycyjnym ruchu studenckiego. Pod koniec listopada ub. roku został aresztowany w domu w mieście Now-Szahr w północnej części Iranu. Na znak protestu przciw nieludzkiemu traktowaniu 2 razy podjął się strajku głodowego w więzieniu łącznie przez 30 dni, wynikiem czego trafił do szpitala.

Prokurator rząda dla niego karę śmierci! Obecnie, 58 więźniów politycznych w całym Iranie, czeka wykonanie kary śmierci. Działacze praw człowieka probują wpłynąć na decyzję sądów podczas apelacji.

Poniższy film (program 1 TV irańskiej) przedstawia fragment sądu 26 letniego Omid Dana, który za obrazę Chamenei jest skazany na karę śmierci.

piątek, 12 lutego 2010
World Press Photo 2010


Zdj.: www.worldpressphoto.org

 

Został rozstrzygnięty konkurs World Press Photo 2010. W tym roku główną nagrodę zdobyło zdjęcie włoskiego fotografa Pietro Masturzo. Zdjęcie roku przedstawia kobietę stojącą o zmierzchu na dachu domu w Teheranie i krzyczącą słowa protestu kilka dni po wyborach prezydenckich 12 czerwca 2009 r.
Jury uznało, że praca Masturzo nie tylko jest piękna, ale także uchwyciła napięcie i emocje chwili. "Ta fotografia pokazuje, jak coś się zaczyna, narodziny wielkiej historii" - podkreśliła w komunikacie przewodnicząca jury Ayperi Karabuda Ecer. Więcej na WP

 • Strona domowa  Pietro Masturzo posiada więcej zdjęć z Iranu.
 • Wszystkie zdj.: Gazeta Wyborcza, Worldpress
czwartek, 11 lutego 2010
Ludzie, także uczcili rocznicę rewolucji

Policja uczci rocznicę rewolucji

Jeden z młodych protestujących w rękach policji w rocznicę rewolucji.

Czytaj także: Gaz i bezpieka w rocznicę rewolucji (TVN24)


Tagi: 22 Bahman
17:23, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
22 Bahman
Relacje z dzisiejszych wydarzeń i protestów w rocznicy rewolucji 1979r. (oglądaj)
środa, 10 lutego 2010
Rondo "Wolności"

Rondo "Wolności" (wieża Azadi) w Teheranie (zdj.) to miejsce, gdzie jutro o 10.00 rano odbędzie się wielka demonstracja z okazji rocznicy rewolucji z 1979r.  Reżim w pełnej gotowości zapowiada tłumienie protestów opozycji, a opozycja przygotowuje się do najlepszej okazji by "legalnie" wyjść na ulicy i domogać się "wolności". 11 luty 2010 wielki dzień dla Iranu nadchodzi!


16.06.2009, Teheran, protesty powyborcze,
tłum na ul. Wolności, w stronę "Rondo Wolności"!

 

18:50, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 lutego 2010
Strach przed "rewolucją" w jej rocznicy

Zbliża się rocznica rewolucji, 11 lutego (22 Bahman). Tym samym zwiększa się skala aresztowań i prześladowań oraz policyjnych działań reżimu. Aresztowano kolejne 25 dziennikarzy. Obecnie ich liczba w więzieniach wynosi 65, co daje pierwsze miejsce dla Iranu w skali światowej. Reżim w desperacji ma zamiar zgromadzić wszystkich "swoich" w Teheranie, gdzie za dwa dni ma być dokonane pokazy sił zwolenników reżimu, a także opozycji.

W poniedziałek USA i UE wydały wspólne oświadczenie, w którym podkreśliły, że Iran musi respektować swe zobowiązania międzynarodowe, dotyczące praw człowieka. Oświadczenie potępia też łamanie praw człowieka w Iranie po kwestionowanych wyborach z czerwca 2009 roku. W oświadczeniu czytamy: "Zatrzymania na wielką skalę i zbiorowe procesy, groźba egzekucji uczestników protestów, zastraszanie członków rodzin zatrzymanych i odmawianie obywatelom prawa do pokojowego wyrażania opinii są sprzeczne z normami praw człowieka".

W odpowiedzi na to oświadczenie, reżim dzisiaj ogłosił rozpoczęcie produkcji wysoko wzbogaconego uranu. W ten sposób po raz kolejny próbował odwrócić uwagę świata od problemu łamania prawa człowieka w Iranie.

 


Teheran, 3.02.2010
Napis na transparencie: "precz z Chamenei"

sobota, 06 lutego 2010
The Wall

W obawie przed masowymi demonstracjami w dn. 11 lutego (22 Bahman, 31 rocznicę rewolucji irańskiej) reżim zwiększył skalę aresztowań. Łączność internetowa jest niemal całkowicie zablokowana. Opozycja miała zorganizować protesty pod bramą znanego więzienia Ewin w piątek wieczorem, jednak tysiące policjantów od południa zablokowała wszystkie drogi do Ewin. Reżim chce skupiać całą swoją siłę w Teheranie, gdzie obecność dziennikarzy i korespondentów zagranicznych w rocznicę rewolucji jest pewna. Według ostatnich relacji, aby zapobiec obecności opozycji na ulicach Teheranu, cała trasa zapowiedzianej demonstracji 11 lutego jest podzielona na części, a każda część ma być zajmowana przez siły Basidż z konkretnej prowincji.


Interpretacja słynnego utworu Pink Floyd dla "ruchu zielnych"

Tagi: 22 Bahman
00:12, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 lutego 2010
Rakieta, chleb, bicie i meczet!

Podczas, gdy Ahmadineżad uczestniczył w ceremonii wstrzeliwania kosmicznej rakiety zawierającej żywe zwierze z okazji Dnia Technologii Kosmicznej w Iranie, wydarzyły się jeszcze kilku inne –całkiem medialnie marginalne, rzeczy w tym szczególnym dniu:

 • Protest robotników:
  Robotnicy, którzy od 6 miesięcy nie dostali ani grosze za swoją robotę wyszli na ulicach miasto Arak, miasto skupiające wiele fabryk i zakładów produkcyjnych. Dołączyli się do kilkusetosobowych tłum robotników ludzie z ulicy, a wszyscy razem skandowali hasła antyrządowe (poniższy film).

 • Doradca Ahmadineżada chciał zabić byłą żonę:
  Doradca Ahmadineżada ds. kultury, Mehdi Kalhor pojechał wieczorem do domu swojej byłej żony. Awanturował i chciał ją zabić! Pani Masoomeh Taheri (na zdj.), która jest wykładowcą Wyższej Szkoły Artystycznej należącej do Telewizji Irańskiej została brutalnie pobita przez byłego męża. Uratowali ją sąsiedzi, a Kalhor będzie przesłuchiwany przez policję. Przypomnijmy, że córka Kalhora, Narges, dziennikarka i reżyserka, kilka miesięcy temu pojechała do Niemiec i poprosiał o azyl (pisaliśmy o tym).

 • Basidż atakuje meczet!
  Basidż zaatakował meczet w Szirazie! Meczt o nazwie Qoba jest prowadzony przez ajatollaha Dastgejb, który jak wielu innych podważa wynik wyborów prezydenckich i domaga się uwolnienia więźniów politycznych oraz poszanowania prawa obywateli. Meczt był zaplombowany przez policję przez miesiąc i dwa tygodnie temu został zwrócony opiekunowi. Wynikiem ataku wielu zostało rannych, wśród nich także duchowni (na zdj.). Zobacz zdjęcia tu.

wtorek, 02 lutego 2010
Fair Play

Podczas meczu irańskiej ekstraklasy między drużynami Estil-Azin i Moghawemat, Amin Motewassel-Zadeh jeden z piłkarzy Moghawemat (pers.: opór!) miał 100% szans na zdobycie gola. Ten, jednak wolał skierować piłkę poza linię boiska, gdyż widział leżącego bramkarza drużyny przeciwnej. Grał "fair". Jego drużyna ostatecznie przegrała 1-2.

Po spotkaniu -wieczorem, telewizja irańska zaprosiła tego piłkarza na program pt. "90" poświęcony piłce nożnej i chciała dać mu niebagatelną nagrodę. Amin nie przyjął nagrody, a jedynie powiedział: "Nie ma za co mi podziękować! Podziękowania należą się osobom, które są bite na ulicach i oddają swoje życie za wolność". Relacja TV była na żywo, a Amin powiedział, co chciał i odszedł. Także, tym razem grał "fair"!

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Site Meter

Image and video hosting by TinyPic

Help and donate for Haiti