O obecnej sytuacji w Iranie
RSS
wtorek, 30 czerwca 2009
Polska, Iran

 

Policja - Polska, stan wojenny

W Polsce, podczas "stanu wojennego", zdj. wp.pl

Policja - Iran

w Iranie, czerwiec 2009r.

Artykuł pt. "Solidarity with Iran", Wall Street Journal, porównuje Polską Solidarność i obecną sytuację w Iranie.

Czytaj:

  • Wall Street Journal
  • wp.pl

Cytat:

"Ja pamiętam takie widoki. Z 13 grudnia 1981 roku. Brakuje tylko "kóz" ulicznych z płonącym węglem, przy których ogrzewało się ZOMO i Ludowe Wojsko Polskie." (boguty.salon24.pl)

12:30, wolnyiran
Link Komentarze (2) »
niedziela, 28 czerwca 2009
"Mahsouli"

Where is my vote?

a)

W Iranie, minister spraw wewnętrznych oraz jego resort są odpowiedzialni za przeprowadzenia procedur wyborczych, łącznie z liczeniem głosów i podaniem wyników wyborów.

b)

6 miesięcy przed wyborami prezydenckimi w Iranie, Ahmadineżad przedstawił w parlamencie swojego kandydata, Sadegh Mahsouli (lub Sadiq Mahsooli), na ministra spraw wewnętrznych. Mahsouli został ministrem zdobywając 138 głosów z 275 (o jeden głos więcej niż było potrzebne!). Ten wybór od początku budził niepokój nawet wśród konserwatystów. Kilka lat wcześniej Mahsouli był kandydatem Ahmadineżada na ministra ropy naftowej. Wtedy dzień przed głosowaniem w parlamencie on sam zrezygnował, gdyż jego potężny majątek materialny zgromadzony w ciągu ostatnich lat został ostro skrytykowany i sposób jego zdobycia potawiony pod znakiem zapytania.

c)

Kim jest Mahsouli?

Mahsouli ma 50 lat. Urodził się w Urmieh. Pojechał do Teheranu na studia. Wrócił do Urmieh 2 lata po rewolucji w 1981r. i wraz z Mahmudem Ahmadineżad oraz obecnym wice prezydentem Iranu Hashemi Samareh brali udział w likwidacji opozycji w mieście. On został gubernatorem Urmieh, Ahmadineżad gubernatorem Maku (w tym samym województwie czyli Azerbejdżan Zachodni), a Hashemi Samarem wice wojewodą.

Rok później Mahsouli był dowódcą Strażników Rewolucji w dwóch województwach Azerbejdżan Zachodni i Wschodni. Jednak nie był mile widziany przez innych strażników walczących wówczas na frontach z armią Saddama Husajna. Konflikt wewnątrz strażników doprowadził do ich podziału na zwolenników Mahsouli’ego i sympatyków bracia Bakeri. W następnych latach bracia Bakeri polegli podczas wojny na frontach, a skrzydło Mahsouli wygrało wojnę polityczną w mieście.

Po zakończeniu wojny na początku latach 90, Ahmadineżad był już wojewodą nowo utworzonego województwa Ardabil. Mahsouli rozpoczyna triumf biznesowy. Wygrywa on bowiem wielki przetarg naftowy w Ardabil!

W roku 1999 Ahmadineżad jest burmistrzem Teheranu. Mahsouli wygrywa kolejne przetargi tym razem w Teheranie. Kupuje on m.in. ogromną działkę o powierzchnię 10000 m2 w Niawaran, najdroższym punkcie Teheranu. Zgodnie z prawem 7000 m2 tej działki należy do Miasta Teheranu. Mahsouli jednak stawia na całej działce wieżowce. Zarabia w ten sposób miliardy.

Kilka lat później Ahmadineżad jest prezydentem Iranu. Mahsouli dostaje kredyt rządowy w wysokości 40 000 miliardów Riali (ok. 420 milionów dolarów amerykańskich). Minister gospodarki w raporcie rocznym umieszcza jego nazwiska na liście 200 najbardziej zadłużonych.

Dziś majątek Mahsouli’ego ocenia się na poziomie 1600 miliardów Riali (ok. 1,7 miliardów dolarów). Według danych przedstawionych w parlamencie podczas debaty nad jego kandydaturą  Mahsouli w ciągu ostatnich 10 lat zarabiał co miesiąc ponad milion dolarów.

d)

Mahsouli miał władzę wykonawczą i nadzorującą w trakcie wyborów. Głosy oddane przez naród są policzone i ogłoszone przez resort Mahsouli’ego. Żaden z przedstawicieli kandydatów nie miał dostępu do gmachu MSW w trakcie liczenia głosów. Propozycja ponownego policzenia głosów oznacza liczenie głosów zebranych i magazynowanych w gmachu MSW, gdzie utrzymane są ponad 2 tygodnie.

 

(wolne tłumaczenie z: www.dw-world.de)

17:05, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
Policja -2

Kolejne nagranie pokazuje jak policja niszczy mienie ludzi.

zobacz, także:

16:36, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 czerwca 2009
Gdzie jest mój głos?

  • Zobacz, także Wideoklip ( +18) dla NEDY i innych poległych
08:56, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
Areszt domowy dla Musawi

Czytaj (news.gooya.com)

GW - 24062009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdj.: Gazeta Wyborcza
02:23, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 czerwca 2009
Nieugięci

Mimo ogomnej determinacji władzy by stłumić manifestacje, wszechobecności policji, bicia, strzelania i wprowadzenia totalnej atomsfery strachu, dziś manifestanci starli się z policją przed budynkiem parlamentu, krzycząc "śmierć dyktatorowi", (Gazeta Wyborcza). Telewizja Irańska podała, że "częściowe ponowne przeliczenie głosów potwierdziło prawidłowość wynik wyborów" (Gazeta Wyborcza).

Także, Warszawa solidaryzuje się z Iranem pod hasłami "stop przemocy w Iranie" i "Solidarity with Iran" (wp.pl)

Z kolei strajki w innych miastach dają się weznaki. Zobacz zdj. z Saghez w Kurdestanie (gooyanews)

W środę doszło do spotkania Musawi z 70 profesorami i wykładowcami wyższych uczelni w Teheranie. Wszyscy uczestnicy -z wyjątkiem samego Musawiego- zaraz po tym spotkaniu zostali aresztowani i przewiezieni do nieznanego miejsca. (strona internetowa reprezentujaca zwolenników Musawi'ego: kalemeh.ir)

 


Filmiki z dzisiejszych manifestacjach:

youtube: 1, 2, 3 (uwaga: drastyczny +18) , 4 (+18)

CNN+youtube

Zdjęcia: shoresh1917


 

23:06, wolnyiran
Link Komentarze (2) »
wtorek, 23 czerwca 2009
Ebadi: Tak jak Iran o Palestynie, cały świat o Iranie

Szirin Ebadi

Podczas konferencji prasowej w biurze Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka w Brukseli, Szirin Ebadi laureatka pokojowego Nobla, powiedziała, że tak jak władza w Iranie martwi się o losach Palestyńczyków, świat też ma prawo być zaniepokojony rozwojem sytuacji w Iranie (tłumaczenie google z perskiego na news.gooya.com).

Wezwała ona wcześniej kraje Unii Europejskiej, by wprowadziły sankcje polityczne wobec władz w Teheranie i zmusiły je do zakończenia tłumienia przemocą pokojowych protestów. (czytaj dalej: Gazeta Wyborcza).

Biuro Ebadi w Teheranie zostało zamknięte przez władzę w grudniu 2008.

 

 

 

22:21, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
Policja

Jak z definicji wynika policja jest gwarantem bezpieczeństwa dla społeczeństwo. W Iranie pod rządami obecnej władzy, jednak ta sprawa wygląda inaczej: 1, 2 (youtube). Zdjęcia (news.gooya.com).

Takżę, tu można zobaczyć więcej na ten temat.

13:56, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 czerwca 2009
Protesty trwają!

My wszyscy razem

zd.: bbc.co.uk/persian

Tłum ludzi zebrał się na placu 7-Tir oraz pobliskich ulicach. Protesty trwają. Trwają protesty, także w innych punktach stolicy.

Filmiki z dzisiejszych demonstracjach: 1, 2 (youtueb)

Nowe zdjęcia (LIFE)

16:53, wolnyiran
Link Komentarze (1) »
Kolejne dowody fałszerstw
  1. Sensacyjne nagranie, które przypadkowo wyszło na jaw pokazuje, jak Basidż wypełnia kartki do głosowania, zmieniając ich na "Ahmadineżad" wykorzystując nr identyfikacji narodowej głosujących.
  2. Rada Strażników Konstytucji dzisiaj ogłosiła, iż "były nieprawidłowości w wyborach". Rada dodaje:"statystyki dostarczone przez Mohsena Rezaia, zgodnie z którymi twierdzi on, że ponad 100 proc. uprawnionych oddało głosy w 170 miastach są nieprawidłowe; takie incydenty wystąpiły tylko w 50 miastach". Przy założeniach Rady, tu chodzi o "zaledwie" 3 mil. głosów!
  3. Ciekawy artykuł The Washington Post dowodzi, iż prawdopodobieństwo prawidłowości podanych oficjalnych wyników jest 0,005%!

czytaj, także:

 

 

12:59, wolnyiran
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4
| < Czerwiec 2009 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Site Meter

Image and video hosting by TinyPic

Help and donate for Haiti