O obecnej sytuacji w Iranie

Wpisy z tagiem: kara śmierci

czwartek, 13 maja 2010
StrajkZdj.: Na cześć pamięci ofiar reżimu, zgromadzeni ludzie
na górze Awieh-Re podpalają wielkie ognisko, 12.05.2010.

 

W 15 miastach w Kordestanie (Kurdystan) województwie na zachodzie Iranu, dziś minął dzień pod znakiem strajku powszechnego.

W odpowiedzi na wykonanie kary śmierci na 5 więźniach politycznych pochodzących z tego województwa, bazary, szkoły oraz niektóre urzędy w centrum województwa Sanandadż (Sanandaj), a także w innych miastach były nieczynne. Dzień ten był ogłoszony jako dzień żałoby. Strajk został ogłoszony przez główne opozycyjne partie kurdyjskie, a akcja była wspierana przez inne ogólnokrajowe opozycyjne ugrupowania. Oddziały specjalne policji zostały skierowane z inne województwa do Kordestanu. Według niepotwierdzonych informacji w kilku miastach doszło do starć z nimi. Jest to największy strajk powszechny od ponad 30 lat w Iranie.

  • Zdjęcia: 1, 2, 3, 4, 5, 6
  • Filmy: 1, 2, 3
  • Relacja Radio Wolna Europa

 

wtorek, 11 maja 2010
Protesty po wykonaniu kary śmierci

Po wykonaniu kary śmierci na 5 więźniach politycznych oraz zapowiedzianym zgromadzeniu rodzin ofiar przy Uniwersytecie Teherańskim, wczoraj od rana siły policji i Basidż były w stanie gotowości przy bramie tej uczelni (film). Rodziny ofiar zmieniły miejsce zgromadzenia i spotkały się przy słynnym więzieniu Ewin, gdzie ich dzieci zostali stracone (film). Władza odmawia oddania ciał ofiar rodzinom pod pretekstem „względów bezpieczeństwa” i aresztowała niektórych członków rodzin.

Mir Hossein Musawi w swoim oświadczeniu ostro potępił „niejasność zarzutów, procesu oraz wyroków”. „ Czy takiej sprawiedliwości oczekiwaliśmy od władzy noszącej nazwę islamską?” pytał. Wskazywał na dziesiątki jawnych sytuacji w których skorumpowane osoby związane z władzą nie zostały nawet przesłuchane. Krytykował także hipokryzje władzy oraz brak jakiejkolwiek reakcji na obywatelskie skargi przeciw grupie nacisków wspieranych przez policję i Basidż, którzy aresztują, biją i mordują, tłumiąc pokojowe demonstracje.

Według adwokatów, władze więzienne próboway namówić ofiary na wystąpienie w telewizji, w ramach którego miały prosić najwyższego przywódcę państwa Alego Chamenei o „wybaczeniu”! Jednak odmówili, czego wynikiem było wykonanie kary śmierci.

Irańczycy mieszkający w USA, Anglii, Francji i Niemczech zorganizowali różne akcje protestacyjne (filmy: Paryż, Londyn).

Amnesty International, również potępił wykonanie kary śmierci. Według AI cały proces nie był wprowadzony w sposób sprawiedliwy, a straceni byli często torturowani.

Tymczasem, Ahmadineżad ponownie udał się z niezapowiedzianą wizytą na uczelnie wyższe, tym razem do Uniwersytetu Beheszti (Uniwersytet Narodowy) w Teheranie. Gdy tylko studenci dowiedzieli się o tym spontanicznie zorganizowali protesty. Protesty nabierały na sile, a w rezultacie spotkały się z ostrą reakcją Basidż. Część studentów została ranna lub aresztowana (film - CNN).

Z drugiej zaś strony, wyszedł na jaw raport szefa organizacji rządowej o nazwie „Inspekcja Krajowa” (odpowiednik NIK) o stanie korupcji w kraju. Raport rzekomo twierdzi, że poziom korupcji jest niespotykany wysoki i jego wzrost wynosi 27% w skali rocznej. Ostatni raport „Transparenty International” określa 168 miejsce dla Iranu pod rządami Ahmadineżada spośród 180 krajów objętych raportem, podkreślając spadek o 54 miejsca.

Film:
Farzad Kamangar (34 letni nauczyciel, powieszony w dn. 9.05.2010)
ze swoimi uczniami podczas wycieczki szkolnej w górach:

niedziela, 09 maja 2010
Lista zbrodni: o 5 więcej


zdj.: www.en-hrana.com

 

Dziś nad ranem, w „Dniu Matki” w Iranie, reżim wykonał karę śmierci na 5 młodych więźniach politycznych. Trzech z nich zostało skazanych na karę śmierci 18 miesięcy temu, podczas procesu trwającego prawie 6 minut!

Farzad Kamangar, Ali Hejdarian, Farhad Wakili, Szirin Alam-Houli oraz Mehdi Eslamian zostały powieszone o świcie w więzieniu Ewin w Teheranie. Oficjalna wersja zarzutów wobec nich: „udział w podłożeniach bomb w miejscach publicznych i rządowych”, hasła znane od lat, powtarzane za każdym razem identycznie. A tak na prawdę: na przykład, Farzad Kamangar był nauczycielem w małej szkole w Kamiaran w prowincji Kordestan. Został aresztowany, ponieważ próbował uczniom przekazać to, co wiedział o sytuacji w kraju i pisał co myślał na swoim blogu. Wiele organizacji zajmujących się prawami człowieka wcześniej domagały się uwolnienia Farzada.

Żaden z nich nie miał jawnego procesu. Żaden z adwokatów, a nawet rodziny nie zostały poinformowane o decyzji o wykonaniu kary.

Jedna z nich, Szirin Alam-Houli ostatnio potajemnie pisała list i poinformowała o torturach dokonanych w więzieniach. Pisała, że jest pod presją by się zgodzić na wywiad telewizyjny, w którym miała przekazać tekst przygotowany przez prokuraturę twierdząc, że dokonała strasznych rzeczy przeciw własnemu narodowi, była terrorystką, chciała zabić, podkładać bomby, … a teraz żałuje. Szirin za miesiąc miałaby 28 lat.

Na jutro zapowiedziane są protesty rodzin straconych oraz studentów przy głównej bramie Uniwersytetu Teherańskiego.

Tymczasem, świat jest mocno zajęty kwestią „nuklearną” Iranu (nie od dziś!), przemykając oko na ostre pogwałcenia praw człowieka.

Na zdj.: Farzad Kamangar ze swoimi uczniami.

 

23:20, wolnyiran
Link Komentarze (2) »
czwartek, 04 marca 2010
Kara Śmierci za rzucanie kamieniami

Valian

Sąd wyższej instancji w mieście Damghan, podtrzymała wyrok kary śmieci dla 20 letniego Mohammada Amina Walian. Jedyny zarzut wobec tego studenta to rzucanie kamieniami do policjantów podczas demonstracji w dniu Aszura. Nie ma żadnej podstawy prawnej do tak surowego wyroku, sąd i oskarżyciel (prokurator) opierają się na stanowisku jednego z prorządowych ajatollahów Makarem Szirazi wobec protestujących. Ajatollah ten, twierdził, iż ludzie, którzy demonstrowali w tym dniu przeciwko rządowi są wrogami islamu (tzw. „mohareb”) i  należy im się za to kara śmierci. Sąd przyjął to stanowisko za „fatwę”, która wskazuje na słuszność wydanego wyroku.

niedziela, 21 lutego 2010
Student, który protestował


Zdj.: Mohammad Jusef Raszidi pokazuje napisany własnoręczny transparent:
"Prezydncie faszyście, (nasza) politechnika to nie miejsce dla ciebie".

 

Mohammad Jusef Raszidi, jeden z najlepszych studentów Wydziału Budowy Statków Politechniki Tehreńskiej (Uniwersytet Techniczny Amir-Kabir), jeszcze przed wyborami prezydenckimi w czerwcu, podczas przemówienia Ahmadineżada do studentów na tej uczelni wstawał i pokazywał ten transparent: "Prezydncie faszyście, (nasza) politechnika to nie miejsce dla ciebie". Po wyborach był aktywnym działaczem opozycyjnym ruchu studenckiego. Pod koniec listopada ub. roku został aresztowany w domu w mieście Now-Szahr w północnej części Iranu. Na znak protestu przciw nieludzkiemu traktowaniu 2 razy podjął się strajku głodowego w więzieniu łącznie przez 30 dni, wynikiem czego trafił do szpitala.

Prokurator rząda dla niego karę śmierci! Obecnie, 58 więźniów politycznych w całym Iranie, czeka wykonanie kary śmierci. Działacze praw człowieka probują wpłynąć na decyzję sądów podczas apelacji.

Poniższy film (program 1 TV irańskiej) przedstawia fragment sądu 26 letniego Omid Dana, który za obrazę Chamenei jest skazany na karę śmierci.

piątek, 29 stycznia 2010
Szubieniczne oparcie reżimu


zdj.: Arasz Rahmanipur (po lewej)
i Mohammad Reza Zamani

Jak pisaliśmy wczoraj powieszono dwóch młodych Irańczyków, oficjalnie za udział w protestach powyborczych. Jednak, jak się okazuje, te osoby były aresztowane kilka miesięcy przed wyborami. Jeden z nich, Arasz Rahmanipur miał tylko 19 lat i zarzuty wobec niego dot. kontakty z organizacjami monarchistycznymi, -uwaga, kiedy miał on zaledwie 16-17 lat! Jest to kolejna wykonana kara śmierci na niepełnoletnich w Iranie.

Zbliża się rocznica rewolucji islamskiej (11 luty, 22 Bahman). Reżim obawia się, iż dojdzie ponownie do masowej demonstracji opozycji w całym kraju. Według naszych źródeł w Iranie reżim przez swoje zbrodnicze czyny próbuje osiągnąć dwa cele:

  • zaostrzyć sytuację aby doprowadzić do ostrych starć z policją w rocznicy rewolucji, co będzie uzasadnieniem stosowania przemocy w dużej skali oraz likwidacji opozycji w sposób gwałtowny i w krótkim czasie.
  • stworzyć atmosferę strachu i poczucie niebezpieczeństwa dla młodych Irańczyków uczestniczących w protestach, by nie brali udział w zapowiedzianej demonstracji.

czwartek, 28 stycznia 2010
Machina śmierci

 

Iran - kara śmierci

W czwartek o świcie reżim wykonał karę śmierci na dwóch aresztowanych podczas protestów, do których doszło po sfałszowanych wyborach prezydenckich.

W sumie 11 osób jest –na razie- skazane na karę śmierci. Powieszono Mohammada Rezy Alizamani oraz Arasza Rahmanipur za "wojnę przeciwko Bogu" (moharebe) oraz próbę obalenia systemu. (O tym pisaliśmy)

Obecnie w więzieniach przebywają dziesiątki tysięcy aresztowanych w związku z protestami powyborczymi, wśród nich setki działaczy politycznych, dziennikarze, intelektualistów i pisarze. Jednak główna część to studenci.

Kara śmierci to zwykły sposób władzy w likwidacji głosów przeciwnych oraz wszelkie poglądy "inne". Tragedia ta trwa od 31 lat i pochłaniała kilkadziesiąt tysięcy ludzi od skrajnej prawicy monarchistycznej do skrajnej lewicy ultrakomunistycznej, a nawet wiele osób bliskich lub związanych z Chomeini.

czytaj: Timezdj. z egzekucji dokonanych na opozycji w Kurdystanie w roku 1980 przez Strażników Rewolucji.

| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Site Meter

Image and video hosting by TinyPic

Help and donate for Haiti